کشاورزی, محتوای-آموزشی, مقالات, نهاده-کشاورزی

روش های کنترل نمودن سال آوری درختان

روش های کنترل نمودن سال آوری درختان

مدت زمان مطالعه : حدود 3 دقیقه 

گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

باغداران زیادی با این معضل روبرو میباشند و هر ساله با نگرانی های فراوانی برای کنترل نمودن سال آوری درختان خود درگیر میباشند. مهمترین سرمایه های باغداران درختان آنان میباشد و چنانچه عاملی بخواهد موجب کاهش تولید این سرمایه ها شود قطعا خسارت زیادی به باغداران وارد خواهد شد. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد سال آوری باغات بیشتر با شما صحبت نماییم.

 

بهترین راه حل ها برای کنترل نمودن سال آوری درختان

الف) استفاده نمودن از کودهای فروت ست
بهترین راه برای مقابله با سال آوری تقویت درختان و تجدید منابع غذایی آنان میباشد. همانطور که میدانید کودهای فروت ست حاوی انواع عناصر نیتروژن ، روی ، بر ، مولیبدن و…. میباشند. فروت ست را در سه مرحله محلولپاشی نمایید.

 1. اولین مرحله باید بعد از برداشت محصول باشد
 2. دومین مرحله هم در فصل بهار شکل میگیرد.
 3. مرحله سوم هم مربوط به زمانی است که جوانه ها متورم شده و برگ ها شروع به جوانی زنی مینمایند. در واقع فروت ست در زمان خواب زمستانی درختان باعث انباشته شدن مواد غذایی شده تا به محض بیدارشدن درخت کاملا برای مقابله با انواع تنش ها و یک رشد عالی آمادگی داشته باشد.

 

مزایای کود فروت ست

 • بهبود گرده افشانی درختان
 • کاهش ریزش گل ها و میوه ها
 • افزایش در کیفیت محصولات
 • افزایش در تولید محصولات
 • بهبود رشد کلی درختان
 • افزایش در تلقیح گیاهان

 

ب) تنگ کردن درختان باغ

هرس کردن

بهتر است درسالهایی که درخت بیش از حد توان بار میدهد میوه های اضافی شاخه ها را تنگ کرده یا بچینید. با اینکار منابع بیشتری در اختیار درخت قرار گرفته و میوه های باقی مانده با کیفیت بیشتری رشد میکنند. همچنین سبک شدن شاخه ها مانع از شکستن و ایجاد خسارت به درخت خواهد شد.

 

ج) هرس کردن درختان باغ

درختان باغ خود را فقط در سالهای پرمحصول هرس نمایید تا درخت شما بتواند بهتر متابولیسم خود را کنترل کرده و دچار افت شدید منابع برای سال بعد نشود. دقت کنید که فقط در سالهای پرمحصول اینکار را انجام داده و در سالهای عادی به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید.

 

 

چه عواملی باعث سال آوری درختان باغ میشود؟

 • شرایط محیطی:
  شرایط محیطی را باید اولین عامل دانست که میتواند تمایلات درختان را برای باردهی افزایش یا کاهش دهد. برای مثال بروز یخبندان باعث آسیب جدی به گل ها در دوره رشد شده و باعث تولید میوه کمی خواهد شد. این کاهش تولید باعث انباشته شدن مواد مغذی شده و در نتیجه در سال بعد با افزایش غیرعادی تولید محصولات مواجه خواهیم شد. البته باید توجه داشت که گونه های مختلف مقاومت های مختلفی از خود در برابر تنش های محیطی نشان میدهند و ممکن است حتی یخبندان نیز در کیفیت تناوب باردهی تاثیری نداشته باشد.
 • کشاورزی به روش های نادرست:
  هرس شدید درختان در سال کم تولید باعث افزایش غیرعادی تولید در سال بعد خواهد شد. بهتر است تمامی عملیات های باغداری خود را تحت نظر کارشناسان متخصص انجام دهید.
 • برنامه غذایی نادرست درختان:
  با یک برنامه غذایی نادرست میتوان سال آوری درختان را افزایش داد و بالعکس با یک برنامه غذایی درست میتوان این سال آوری را مدیریت نمود. بهتر است در سالهای پرمحصول از کودهای ازته بیشتری برای درختان استفاده نماییم. اینکار باعث میشود تا روند رشد گیاه متوجه بخش های شاخه ای و برگی باشد و در نتیجه مقاومت گیاه در تحمل وزن میوه ها بالاتر رفته و اندکی از تمرکز درخت برای تولید میوه نیز کاسته شود. در سال های کم محصول نیز مناسب است از ازت کمتری استفاده شده تا رشد رویشی کمی کاهش یابد و رشد زایشی و تولید محصول برای گیاه در اولویت قرار بگیرد.

 

سال آوری درختان چیست؟

سال آوری درختان به تمایل یک درخت برای تولید محصول بیشتر در یک سال و سپس تولید محصول کمتر برای سال بعدش میباشد که به سال آوری درختان یا تناوب باردهی شهرت دارد.

سال آوری

سال آوری درختان

 معمولا گونه های بسیاری این قضیه را با خود دارند و البته همین قضیه ممکن است کشاورزان را دچار دردسر نماید. افزایش قدرت باردهی یک درخت باعث کاهش کیفیت میوه ها شده و به خود درخت نیز آسیب میزند. این آسیب ممکن است به کاهش باردهی درخت در سال بعد نیز منجر شود.

 

 

 

 

 

 

سخن پایانی
بهتر است از هم اکنون برای کنترل سال آوری باغ خود برنامه ریزی کرده و با استفاده از نکاتی که در این مقاله عنوان شد درختان و الگوی کودهی باغ خود را اصلاح بفرمایید. قطعا یک دوره تناوب معمولی و نرمال بسیار بهتر از یک دوره سال آوری با تولید محصولات زیاد اما ضعیف خواهد بود. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید بوده و باعث اصلاح ساختار و نوع تغذیه باغ شما برای تولید محصولات با کیفیت شود.

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به آدرس taminnahade.com مراجعه نمایید.                               
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.